Monday, October 31, 2005

Ice Cream Math

Meredith and I had ice cream on Friday Night and it cost about $4.67 for two cones. Bear in mind, this was at some small place that just happened to have ice cream. Now, this got me thinking...Stay with me now...$4.67 is less than $5.00. It normally costs me about $5.00 for ice cream at Cold Stone Creamery. So, if buy ice cream for the both of us at Cold Stone, we're looking about ten bucks or so. Now, after Alexis is born (and inflation doesn't kick my ass) it will cost us around fifteen smackers for the three of us. If we have another kid, that's $20! And if they each bring a friend, that's $30. Man, that's a tank of gas!!! Which makes me wonder what is worse, an ice cream visit that cost as much as a weekly fill-up or the fact that gas will always cost me THIRTY BUCKS! Yes, these are the things that keep me up at night.

No comments: